730 730 740 biuro@broks.pl
ul. Stanisławowska 1, 59-300 Lubin

Jak palić w kominku?

written by

Date

29 czerwca 2023

Category

Bez kategorii

Jak palić w kominku?

To pytanie nurtuje wielu właścicieli kominków, zwłaszcza tych, którzy zależy na ekologicznym i efektywnym spalaniu, bez smogu. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym palaczem, w tym artykule podpowiem Ci, jak rozwiązać ten problem w kilku prostych krokach. Przygotuj się, bo już teraz zaczynamy!

Krok 1: Wybierz odpowiednie drewno

Pierwszym krokiem do ekologicznego i efektywnego spalania w kominku jest wybór odpowiedniego drewna. Unikaj drewna impregnowanego lub malowanego, ponieważ to może wydzielać toksyczne substancje, które są szkodliwe dla środowiska i Twojego zdrowia. Zamiast tego, zainwestuj w drewno twarde, takie jak dąb, buk czy jesion. Pamiętaj także, aby wybrać suche drewno, koniecznie  o wilgotności poniżej 20%.

Krok 2: Przygotuj odpowiednią ilość drewna

Teraz, gdy masz już dobrze wysuszone drewno, musisz przygotować odpowiednią ilość. Pamiętaj, że nie warto przesadzać z ilością drewna, ponieważ nadmierna ilość może ograniczyć przepływ powietrza i spowodować, że spalanie będzie mniej efektywne. Za pomocą kawałka drewna lub szczypiec ustaw w kominku piętrową konstrukcję z drewna, aby utworzyć dobrze przewietrzoną platformę do palenia.

Krok 3: Zapewnij odpowiednią wentylację i ilość powietrza w komorze spalania

Aby spalanie było ekologiczne i bez smogu, musisz zadbać o odpowiednie dozowanie powietrza. Otwórz regulację powietrza na kominku, aby zapewnić dopływ powietrza do komory spalania. Możesz także otworzyć okno w pobliżu kominka, aby wprowadzić świeże powietrze do pomieszczenia. Pamiętaj jednak, aby nie otwierać za bardzo okna, ponieważ możesz stracić ciepło.

Krok 4: Rozpal ogień

Teraz czas na rozpalenie ognia! Umieść małe kawałki papieru lub szyszek na platformie drewnianej i podpal je. Zwróć uwagę na to, aby płomień dobrze się rozprzestrzeniał i dopiero wtedy dodawaj większe kawałki drewna. Pilnuj, aby kominek nie przegrzał się ani nie zapalił się zbyt mocno. Idealnie jest rozpalać od góry, szczegóły pojawią się w kolejnych wpisach.

Krok 5: Zachowaj równowagę

Podczas palenia w kominku ważne jest utrzymanie odpowiedniej równowagi między ilością drewna a intensywnością płomienia. Za dużo drewna może spowodować zbyt dużą ilość dymu i smogu, a za mało może sprawić, że ogień gaśnie. Obserwuj płomień i dostosuj ilość drewna w miarę potrzeby.

Krok 6: Skorzystaj z akcesoriów

Aby ułatwić sobie palenie w kominku, możesz skorzystać z różnych akcesoriów, takich jak kratka do podłoża, kratka ochronna czy narzędzia do rozprowadzania ognia. Dzięki nim będziesz mógł kontrolować ogień i uniknąć przypadkowego wysypu żarzących się węgli na podłogę.

Krok 7: Dbaj o kominek

Po zakończeniu palenia w kominku pamiętaj o jego regularnym czyszczeniu. Usuń popiół i resztki drewna, aby zapobiec tworzeniu się sadzy i osadów. Warto też przeprowadzić coroczne przeglądy i konserwację, aby upewnić się, że kominek jest w dobrym stanie technicznym.

Palenie w kominku może być zarówno ekologiczne, jak i efektywne, jeśli będziesz przestrzegał powyższych kroków. Pamiętaj o odpowiednim drewnie, wentylacji i utrzymaniu równowagi. A teraz, czas odpocząć przy ciepłym ogniu i cieszyć się pięknem palącego się drewna. Powodzenia![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

RELATED POSTS