Ten punkt jest bardzo ważny, jeśli nie chcesz narazić się na niepotrzebne wydatki w dniu montażu wymarzonego urządzenia.
Każdy nowoczesny kominek powinien mieć dolot powietrza, dzięki któremu powietrze do komory spalania trafia bezpośrednio z zewnątrz tzw. czerpnią powietrza. Żeby dobrze przygotować dolot powietrza należy uwzględnić trzy ważne aspekty.
Po pierwsze średnica dolotu powietrza. Z reguły urządzenia wolnostojące tzw. piecyki/kozy mają wymaganą średnicę fi 100mm, a czasami fi 120mm. Większość kominków do zabudowy ma średnicą fi 120mm, a czasami jest to fi 150mm. Jeśli damy zbyt mały dolot powietrza, wówczas mogą wystąpić problemy z paleniem, zatem dobrze przed montażem wybrać się np. do salonu z kominkami i poszukać inspiracji i wstępnie wybrać wkład lub piecyk, żeby do danego typu urządzenia przygotować dolot.
Uwaga. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie prostokątnych kanałów, to w większości przypadków ich przekrój zbyt mały w stosunku do potrzeb urządzenia i wytycznych producenta. Najbezpieczniejszym wymiarem jest kanał 90×180 mm (na pewno nie zabraknie powietrza w żadnym urządzeniu).
Po drugie lokalizacja dolotu. Dolot powietrza najczęściej jest przygotowany w posadzce, a więc należy o nim pomyśleć w trakcie układania styropianu posadzkowego i przed wylaniem jastrychów
Jeszcze bardziej skomplikowana sytuacja robi się wtedy, kiedy chcemy zamontować piecyk wolnostojący.
W Internecie roi się od zdjęć, na których widać piecyki podłączone rurami dymowymi w taki sposób, że rury dymowe są powykręcane lub mają skosy i naszym zdaniem nie wygląda to zbyt estetycznie.
Dlatego dolot powietrza do piecyka należy przygotowywać do konkretnego urządzenia. Jeśli tak zostanie to przygotowane, wówczas wygląda ono fantastycznie. Zdarza się, że firmy specjalizujące się w sprzedaży przygotowują rysunki klientowi.
Po trzecie automatyczne sterowanie. Jeśli chcesz zautomatyzować procesy spalania, wówczas sterownik jest idealną opcją. Oczywiście należy zadbać o montaż puszki i poprowadzeniu przewodów (elektrycznego oraz do czujników i przepustnicy), zatem dobrze to uwzględnić na etapie „brudnych prac” a nie, kiedy już chcemy się wprowadzać do wymarzonego domu.
I na koniec – lokalizacja wyczystki. Często zdarza się, że element wyczystki jest niewłaściwie umiejscowiony w kominie, co najczęściej kończy się kosztowną przeróbką. Zanim wybudujesz komin warto wiedzieć, czy wolisz kominek w zabudowie czy jednak urządzenie wolnostojące typu piecyk / koza. Jak zawsze w przypadku wątpliwości polecamy, skontaktuj się z salonem kominkowym w którym specjaliści doradzą Tobie, co i gdzie zrobić
RELATED POSTS
Jakie są dostępne style kominków?
29 czerwca 2023
Piecyk wolnostojący – za co klient płaci?
29 czerwca 2023
5 mitów na temat rozpalania od góry
29 czerwca 2023