730 730 740 biuro@broks.pl
ul. Stanisławowska 1, 59-300 Lubin

7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o bezpiecznym korzystaniu z kominka

written by

Date

28 czerwca 2023

Category

Bez kategorii

7 rzeczy, które musisz wiedzieć o bezpiecznym korzystaniu z kominka

Kominek jest nie tylko przytulnym miejscem, w którym można się ogrzać w chłodne wieczory, ale także stanowi piękny dodatek do wnętrza. Jednak, aby cieszyć się jego urokami, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. Oto 7 porad, które pomogą Ci w bezpiecznym korzystaniu z kominka.

1. Konieczność regularnego czyszczenia komina

Zadbaj o regularne czyszczenie komina, najlepiej raz do roku. Nagromadzone sadze i inne zanieczyszczenia mogą tworzyć groźną substancję zwalnianą podczas spalania drewna. Regularne czyszczenie pomoże utrzymać kominek w dobrym stanie i zapobiegnie możliwości pożaru.

2. Utrzymuj odpowiednią ilość popiołu

Popiół jest świetnym izolatorem ciepła, dlatego należy go zostawić na dnie kominka. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość popiołu może osłabić przepływ powietrza, co negatywnie wpływa na skuteczność spalania. Na bieżąco usuwaj tylko nadmiar popiołu, zachowując warstwę o grubości około 5 cm.

3. Wybieraj odpowiednie drewno

Staraj się używać tylko suchego, dobrze wysuszonego drewna do palenia w kominku. Mokre drewno może powodować zwiększoną ilość sadzy i dymu, które są szkodliwe dla zdrowia i mogą negatywnie wpływać na stan komina.

4. Unikaj stosowania papieru i innych łatwopalnych materiałów

Chociaż jest to pokusa, nie używaj papieru, plastiku ani innych łatwopalnych materiałów do rozpalania ognia w kominku, ani tym bardziej podpałek w cieczy. Mogą one powodować intensywne płomienie i iskry, które mogą przenosić się na podłogi lub meble w pobliżu kominka.

5. Dobrze wentyluj pomieszczenie

Podczas korzystania z kominka pamiętaj o utrzymaniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Otwarte drzwi lub dostawienie otwartego okna pomoże uniknąć nagromadzenia się dymu wewnątrz domu.

6. Zainstaluj odpowiednie zabezpieczenia

Jeśli w Twoim domu są małe dzieci lub zwierzęta domowe, zainstaluj specjalne zabezpieczenia chroniące przed przypadkowym dostępem do kominka. Może to być np. siatka montowana przed otworem kominkowym.

7. Utrzymuj odpowiednie odległości

Odpowiednia odległość między kominkiem a innymi elementami wyposażenia pomieszczenia, takimi jak meble, zasłony czy dywany, to klucz do bezpieczeństwa. Upewnij się, że żadne łatwopalne materiały nie znajdują się w bezpośredniej bliskości kominka.
Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas korzystania z kominka. Przestrzegając tych 7 prostych porad, będziesz mógł cieszyć się przyjemnością i ciepłem, jakie oferuje kominek, w pełni bez obaw o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

RELATED POSTS